THE hard work and success of students at Pershore High School has been rewarded at the annual presentation evening.
The school welcomed special guests from Zambia, a number of local dignitaries and guest of honour Colin Parry OBE to the ceremony on Thursday night (June 26).
More than 100 awards were handed out during the evening, which saw the guest of honour, discuss his charity, The Tim Parry Johnathan Ball Foundation for Peace, set up in honour of his son, who was killed aged 12 by an IRA bomb in Warrington.
Honours for every subject were presented, which were generously sponsored by local companies, as well as the awards for exceptional effort and academic excellence.
Headteacher Clive Corbett said he was as ever delighted with the school's achievement's over the academic year.
"I am truly privileged to lead such a talented and committed group of staff, and am especially proud to work with such an inspiring group of young people.
"The impression that they gave to the Ofsted team is typical of their conscientious and enthusiastic involvement in school life on a day-by-day basis.
"As I said here last year we should not be creating automatons, but developing youngsters with character, who are kind and considerate, optimistic, responsible and resilient; people who will contribute positively to society."
The head of the academy voiced some concerns about the future of the country for young people but added: "For all of my concerns, I remain hugely optimistic about the future of Pershore High School and its students.
"Over the next few years we will implement our exciting new building plans, and we will develop new courses and new opportunities for our young people. But most of all we will continue to care and develop the whole person.
"Parents, governors, friends - thank you for your on-going support. I am so proud of every single one of you, our fine young people, you keep me going, you keep me enthusiastic through all of the negatives.
"Please remain curious and interested, committed to improve, and be happy."
SPECIAL AWARDS
ART
Art and Photography Award in Memory of Sophie McGorrigan
presented by Mrs. Debbie Hickey generously sponsored by KC Carpets
Rebecca Hancock
Art Award - GCSE Course
Harry Bennett
Art and Photography Award - Best Newcomer
Charlotte Hooper
Most Exciting Emerging Art Student at Key Stage 3
Lily Blunstone
BUSINESS EDUCATION
generously sponsored by Yamazaki Mazak U.K. Limited
Outstanding Effort and Achievement in Btec Business Education at Key Stage 4
Emily Lambert and Katie Shrubb
Outstanding Effort and Achievement in Business Education at Key Stage 4
Tom Kenwright
generously sponsored by Worcester Bosch
Outstanding Effort and Achievement in Business Education at Key Stage 5
Jun Ting Zeng
Generously sponsored by JSC Rotational
presented by Mrs. Karen Drinkwater
Outstanding Effort and Achievement in Applied Business Education at Key Stage 5
Oliver Knight
Outstanding Achievement in Business Education
Chris Cosnett and Emily Little
DRAMA
Outstanding Contribution to Drama
generously sponsored by Number 8 Community Arts Centre
presented by Jane Daniels
Ben Farquharson, Hamish McMillan and Natalie Oxley
ECO
Eco Award
generously sponsored by Pershore Produce
James Rowberry
ENGLISH
English Prize for Outstanding Effort and Exceptional Commitment
generously sponsored by QualitySolicitors Thomson & Bancks
presented by Mr. David Waters
Gareth Roberts
GEOGRAPHY
Best Geographical Investigation
generously donated by Mrs. Janet Higginbotham and sponsored by Dunns Butchers
Isaac Chidlow
Prize for A Level Geography
generously sponsored by Commandery Coaches
Isobel Rudge
THE HAMPTON CENTRE
The Student Achievement Award
generously sponsored by Schmersal UK
Connor Chapman, Murray McMillan and Amy Ward
The Richard Hampton Award
in memory of Councillor Richard Hampton, governor of PHS from 1982-2007.
presented by Councillor Val Wood
Andy Hazelton, Oliver Jeffrey Simpson
HISTORY
generously sponsored by Schooltogs
Outstanding Effort and Sustained Improvement
Adam Robbins
HUMANITIES
generously sponsored by an anonymous donor
Kacper Boniecki
INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGY
generously sponsored by Pershore Medical Practice
Sixth Form Award for ICT
Samuel Maziak
Key Stage 4 Exceptional Design Award
Shaun Cawkell
MATHEMATICS
The Walter Palfrey Shield for Achievement in Mathematics
generously donated and sponsored by the family of Walter Palfrey
presented by Mrs. Effie Palfrey
Jun Ting Zeng
Outstanding Achievement in Mathematics
generously sponsored by Oxford Educational Supplies
Key Stage 3: Zak Baxter
Key Stage 4: Isaac Chidlow
Outstanding Effort and Progress in Mathematics
generously sponsored by Crowthers Chartered Accountants
Deniella Saunders
MODERN FOREIGN LANGUAGES
presented by Councillor Val Wood, Wychavon District Council
The Wychavon Shield for Excellence in Modern Languages
Caitlin Loxley
Outstanding Performance at Key Stage 3
Abigail Wiggins
Outstanding Performance at Key Stage 4
Dylan Freckleton
Pershore Rotary Club Awards for Modern Languages Essays
presented by Mr. Alan Fulton and Mrs Judith Gath, Pershore Rotary Club
The Rotary Club is pleased to sponsor the Year 9 essay competition in
French on the topic of describing a holiday to France
French: 1st Emma Bewley
2nd William Parry
3rd Maya De Silva-Morgan
MUSIC
generously sponsored by Dunns Butchers
Key Stage 3 Music Effort and Achievement
Robert Ward
Contribution to the Musical Life of the School
throughout school career at PHS
Amy Surman
PHILOSOPHY
The Gordon Hartley-Bennett Prize for Philosophical Endeavour
generously donated and presented by Mr. Fulton on behalf of Mr Hartley-Bennett
Adam Rowling
PHYSICAL EDUCATION AND SCHOOL SPORT
presented by Mr Mark Williams, Sports Development Officer, Wychavon District Council
Sportswoman of the Year
Year 8: Ellie Gilkes
Year 9: Hannah Kenwright
Year 10: Molly Hanson
Year 11: Abigail Jones
Progress and Commitment Award - Girls
Year 8: Magda Rumney
Year 9: Charlotte Churchill
Year 10: Pollyanna Bradstock
Year 11: Katie Shrubb
Sportsman of the Year
Year 8: Alexander Smith
Year 9: Jack Davies
Year 10: Nathaniel Maginnis
Year 11: Jack Dowdeswell
Progress and Commitment Award - Boys
Year 8: George Brooks
Year 9: Alexander Lowbridge
Year 10: Craig Pritchard
Year 11: Cameron Edmunds
Contribution to Basketball Award
in memory of Ben Woodcock
in recognition of contribution to school basketball
generously donated by Mr. and Mrs. Woodcock
Charles Stewart
Coach of the Year Award
Oliver Cornelius
The Tom Richardson Award
for Outstanding Progress and Commitment
generously donated by ex-student Mr. Tom Richardson
Heather Paton and Jonathan Jones
PESSCO Award
for Exceptional Leadership
Isabel Adams
PSYCHOLOGY
Consistent effort and commitment
generously sponsored by Mr. Tony Pitt
Natasha Tacy
SCIENCE
generously sponsored by Schloetter & Company Limited
Award for Best GCSE Science Coursework
Megan Williams
Outstanding Effort and Achievement in Science at KS3
William Bugg
The ESA McIntosh Award
for Outstanding Achievement in Science
Jared White
TECHNOLOGY: DESIGN
generously sponsored by GEMEC Consultancy
presented by Mr. Ken Rowe
Outstanding Achievement in Computer Aided Design and Manufacture
Poppy Sloane
Outstanding Achievement in Product Design
Matt Smith
The Gordon Russell Award
generously sponsored by Gordon Russell Design and presented by Mr Ian Lloyd Oswell
Daniel Hyatt
The Stephen Badger Memorial Cup for Electronics
in memory of Stephen Badger (PHS 1979-81 and an apprentice at RRSE in Malvern),
who was tragically killed in a road traffic accident in 1984
generously donated, sponsored and presented by Mr. Harry Badger
Conor Jones
TECHNOLOGY: FOOD
generously sponsored and donated Kanes Foods
For Outstanding Achievement and Effort in GCSE Food Technology
Carolyn Brett
For Outstanding Achievement and Effort in A Level Food Technology
Natasha Tacy
TECHNOLOGY: TEXTILES
The Kirsty Goodes Award for Achievement in Textiles
Sarah Parker
VOCATIONAL EDUCATION
Outstanding Achievement in GCSE Child Development
generously donated by Mrs. Jill Armstrong
This year’s Child Development award in recognition of her outstanding effort and achievement
Helena Taynton
Excellence in Work Experience
generously donated by Pershore Inner Wheel
presented by Mrs Maureen Meredith, President of Pershore Inner Wheel
for her work in Spring of 2013
Aimee Butler
The Griffin Award for the Most Outstanding Vocational College Student
generously donated and sponsored by Mrs. Jacqueline Griffin
Layton Hyde
CITIZENSHIP
The Evesham Vale Lions Good Citizenship Award
generously donated, sponsored Evesham Vale Lions Club
Michael Redman
The Pershore Town Council Citizenship Award
generously sponsored by Pershore Town Council
presented by Councillor T Rowley, Mayor of Pershore
Luke Bessant
The British Legion Perpetual Award
donated and sponsored by The Royal British Legion and presented by Lieutenant Colonel S Payne
Alice Bull
The Pershore Abbey Citizenship Awards
generously sponsored by Pershore Abbey
presented by Rev Kenneth Crawford
Mollie Cresswell, Bethany Neal, Abigail Redman
The Star Award
generously donated and presented by Mrs Shelia Grantham
Robert Bryant
Unsung Hero Award
sponsored by Mrs. Bernice Pope
Isobel Rigg
Nathan John Interact Award of Merit
in recognition of outstanding service efforts
presented by Mr and Mrs John
Ben Neal
CARPE ANNUM
generously donated by Mr. and Mrs. Williamson
Amy Surman
THE SIXTH FORM
For Service to the Sixth Form
Isobel Rigg
Jack Welby
HOUSE CAPTAINS' AWARD
Alice Hulbert, Jared White, Kimberley Degville, Andrew Clark, Shannon Murphy, Ben Neal
EXCEPTIONAL EFFORT 2013/2014
The following students receive awards for Exceptional Effort, Perseverance and Progress.
These Awards have been generously sponsored by the Friends of Pershore High School.
Year 8: Kacper Boniecki, Vianne Furey, Naomi Meek, Charlotte Rushforth, Amy Ward
Year 9: Calum Andrews, Lucy Attwood, Emma Bewley, Charlotte Churchill
Year 10: Megan Bradley, Molly Hanson, Daisy MacDonald, Elizabeth Mustard, Lauren Willis
Year 11: Heather Boocock, Mollie Cresswell, Rachel Day, Samuel Godber, Holly Lawley, Sarah
Parker
Year 12: Katie Baston, Alexander Blackmore, Alexandra Frayne, Amy Gaskin, Alice Humphrey,
Simon West
Year 13: Luke Bessant, Sophie Buller, Chris Cosnett, Theodore Reeves, Martha Robinson,
Ryan Watkiss
ACADEMIC EXCELLENCE 2013/2014
The following students receive awards for Academic Excellence.
These awards have been generously donated by the Friends of Pershore High School.
Year 8: Matthew Bessant, Alice Forson, Ella Greenway, Elizabeth Shaw, Samuel Williams
Year 9: Maya De Silva-Morgan, Louise Hird, William Parry, Robert Ward, Erin Young
Year 10: Charlotte Bradley, Tessa Carr, Oliver Latham-Jones, Eleanor Roberts, Adam Rowling
Year 11: Isaac Chidlow, Rhiannon Cordiner, Albert Courts, Katie Sharratt, Daisy Wakefield, Megan Williams
Year 12: William Bewley, William Hornbrook, Matt Smith, Daniel Thomas, Rebecca Wallbank,
Simon West
Year 13: Matthew Fowler, Alexandra Haffner, Gemma Higgins, Isobel Rudge, Jared White,
Jun Ting Zeng
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here