Pershore High School celebrates student's success

12:28pm Tuesday 1st July 2014

THE hard work and success of students at Pershore High School has been rewarded at the annual presentation evening.

The school welcomed special guests from Zambia, a number of local dignitaries and guest of honour Colin Parry OBE to the ceremony on Thursday night (June 26).

More than 100 awards were handed out during the evening, which saw the guest of honour, discuss his charity, The Tim Parry Johnathan Ball Foundation for Peace, set up in honour of his son, who was killed aged 12 by an IRA bomb in Warrington.

Honours for every subject were presented, which were generously sponsored by local companies, as well as the awards for exceptional effort and academic excellence.

Headteacher Clive Corbett said he was as ever delighted with the school's achievement's over the academic year.

"I am truly privileged to lead such a talented and committed group of staff, and am especially proud to work with such an inspiring group of young people.

"The impression that they gave to the Ofsted team is typical of their conscientious and enthusiastic involvement in school life on a day-by-day basis.

"As I said here last year we should not be creating automatons, but developing youngsters with character, who are kind and considerate, optimistic, responsible and resilient; people who will contribute positively to society."

The head of the academy voiced some concerns about the future of the country for young people but added: "For all of my concerns, I remain hugely optimistic about the future of Pershore High School and its students.

"Over the next few years we will implement our exciting new building plans, and we will develop new courses and new opportunities for our young people. But most of all we will continue to care and develop the whole person.

"Parents, governors, friends - thank you for your on-going support. I am so proud of every single one of you, our fine young people, you keep me going, you keep me enthusiastic through all of the negatives.

"Please remain curious and interested, committed to improve, and be happy."

SPECIAL AWARDS

ART

Art and Photography Award in Memory of Sophie McGorrigan

presented by Mrs. Debbie Hickey generously sponsored by KC Carpets

Rebecca Hancock

Art Award - GCSE Course

Harry Bennett

Art and Photography Award - Best Newcomer

Charlotte Hooper

Most Exciting Emerging Art Student at Key Stage 3

Lily Blunstone

BUSINESS EDUCATION

generously sponsored by Yamazaki Mazak U.K. Limited

Outstanding Effort and Achievement in Btec Business Education at Key Stage 4

Emily Lambert and Katie Shrubb

Outstanding Effort and Achievement in Business Education at Key Stage 4

Tom Kenwright

generously sponsored by Worcester Bosch

Outstanding Effort and Achievement in Business Education at Key Stage 5

Jun Ting Zeng

Generously sponsored by JSC Rotational

presented by Mrs. Karen Drinkwater

Outstanding Effort and Achievement in Applied Business Education at Key Stage 5

Oliver Knight

Outstanding Achievement in Business Education

Chris Cosnett and Emily Little

DRAMA

Outstanding Contribution to Drama

generously sponsored by Number 8 Community Arts Centre

presented by Jane Daniels

Ben Farquharson, Hamish McMillan and Natalie Oxley

ECO

Eco Award

generously sponsored by Pershore Produce

James Rowberry

ENGLISH

English Prize for Outstanding Effort and Exceptional Commitment

generously sponsored by QualitySolicitors Thomson & Bancks

presented by Mr. David Waters

Gareth Roberts

GEOGRAPHY

Best Geographical Investigation

generously donated by Mrs. Janet Higginbotham and sponsored by Dunns Butchers

Isaac Chidlow

Prize for A Level Geography

generously sponsored by Commandery Coaches

Isobel Rudge

THE HAMPTON CENTRE

The Student Achievement Award

generously sponsored by Schmersal UK

Connor Chapman, Murray McMillan and Amy Ward

The Richard Hampton Award

in memory of Councillor Richard Hampton, governor of PHS from 1982-2007.

presented by Councillor Val Wood

Andy Hazelton, Oliver Jeffrey Simpson

HISTORY

generously sponsored by Schooltogs

Outstanding Effort and Sustained Improvement

Adam Robbins

HUMANITIES

generously sponsored by an anonymous donor

Kacper Boniecki

INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGY

generously sponsored by Pershore Medical Practice

Sixth Form Award for ICT

Samuel Maziak

Key Stage 4 Exceptional Design Award

Shaun Cawkell

MATHEMATICS

The Walter Palfrey Shield for Achievement in Mathematics

generously donated and sponsored by the family of Walter Palfrey

presented by Mrs. Effie Palfrey

Jun Ting Zeng

Outstanding Achievement in Mathematics

generously sponsored by Oxford Educational Supplies

Key Stage 3: Zak Baxter

Key Stage 4: Isaac Chidlow

Outstanding Effort and Progress in Mathematics

generously sponsored by Crowthers Chartered Accountants

Deniella Saunders

MODERN FOREIGN LANGUAGES

presented by Councillor Val Wood, Wychavon District Council

The Wychavon Shield for Excellence in Modern Languages

Caitlin Loxley

Outstanding Performance at Key Stage 3

Abigail Wiggins

Outstanding Performance at Key Stage 4

Dylan Freckleton

Pershore Rotary Club Awards for Modern Languages Essays

presented by Mr. Alan Fulton and Mrs Judith Gath, Pershore Rotary Club

The Rotary Club is pleased to sponsor the Year 9 essay competition in

French on the topic of describing a holiday to France

French: 1st Emma Bewley

2nd William Parry

3rd Maya De Silva-Morgan

MUSIC

generously sponsored by Dunns Butchers

Key Stage 3 Music Effort and Achievement

Robert Ward

Contribution to the Musical Life of the School

throughout school career at PHS

Amy Surman

PHILOSOPHY

The Gordon Hartley-Bennett Prize for Philosophical Endeavour

generously donated and presented by Mr. Fulton on behalf of Mr Hartley-Bennett

Adam Rowling

PHYSICAL EDUCATION AND SCHOOL SPORT

presented by Mr Mark Williams, Sports Development Officer, Wychavon District Council

Sportswoman of the Year

Year 8: Ellie Gilkes

Year 9: Hannah Kenwright

Year 10: Molly Hanson

Year 11: Abigail Jones

Progress and Commitment Award - Girls

Year 8: Magda Rumney

Year 9: Charlotte Churchill

Year 10: Pollyanna Bradstock

Year 11: Katie Shrubb

Sportsman of the Year

Year 8: Alexander Smith

Year 9: Jack Davies

Year 10: Nathaniel Maginnis

Year 11: Jack Dowdeswell

Progress and Commitment Award - Boys

Year 8: George Brooks

Year 9: Alexander Lowbridge

Year 10: Craig Pritchard

Year 11: Cameron Edmunds

Contribution to Basketball Award

in memory of Ben Woodcock

in recognition of contribution to school basketball

generously donated by Mr. and Mrs. Woodcock

Charles Stewart

Coach of the Year Award

Oliver Cornelius

The Tom Richardson Award

for Outstanding Progress and Commitment

generously donated by ex-student Mr. Tom Richardson

Heather Paton and Jonathan Jones

PESSCO Award

for Exceptional Leadership

Isabel Adams

PSYCHOLOGY

Consistent effort and commitment

generously sponsored by Mr. Tony Pitt

Natasha Tacy

SCIENCE

generously sponsored by Schloetter & Company Limited

Award for Best GCSE Science Coursework

Megan Williams

Outstanding Effort and Achievement in Science at KS3

William Bugg

The ESA McIntosh Award

for Outstanding Achievement in Science

Jared White

TECHNOLOGY: DESIGN

generously sponsored by GEMEC Consultancy

presented by Mr. Ken Rowe

Outstanding Achievement in Computer Aided Design and Manufacture

Poppy Sloane

Outstanding Achievement in Product Design

Matt Smith

The Gordon Russell Award

generously sponsored by Gordon Russell Design and presented by Mr Ian Lloyd Oswell

Daniel Hyatt

The Stephen Badger Memorial Cup for Electronics

in memory of Stephen Badger (PHS 1979-81 and an apprentice at RRSE in Malvern),

who was tragically killed in a road traffic accident in 1984

generously donated, sponsored and presented by Mr. Harry Badger

Conor Jones

TECHNOLOGY: FOOD

generously sponsored and donated Kanes Foods

For Outstanding Achievement and Effort in GCSE Food Technology

Carolyn Brett

For Outstanding Achievement and Effort in A Level Food Technology

Natasha Tacy

TECHNOLOGY: TEXTILES

The Kirsty Goodes Award for Achievement in Textiles

Sarah Parker

VOCATIONAL EDUCATION

Outstanding Achievement in GCSE Child Development

generously donated by Mrs. Jill Armstrong

This year’s Child Development award in recognition of her outstanding effort and achievement

Helena Taynton

Excellence in Work Experience

generously donated by Pershore Inner Wheel

presented by Mrs Maureen Meredith, President of Pershore Inner Wheel

for her work in Spring of 2013

Aimee Butler

The Griffin Award for the Most Outstanding Vocational College Student

generously donated and sponsored by Mrs. Jacqueline Griffin

Layton Hyde

CITIZENSHIP

The Evesham Vale Lions Good Citizenship Award

generously donated, sponsored Evesham Vale Lions Club

Michael Redman

The Pershore Town Council Citizenship Award

generously sponsored by Pershore Town Council

presented by Councillor T Rowley, Mayor of Pershore

Luke Bessant

The British Legion Perpetual Award

donated and sponsored by The Royal British Legion and presented by Lieutenant Colonel S Payne

Alice Bull

The Pershore Abbey Citizenship Awards

generously sponsored by Pershore Abbey

presented by Rev Kenneth Crawford

Mollie Cresswell, Bethany Neal, Abigail Redman

The Star Award

generously donated and presented by Mrs Shelia Grantham

Robert Bryant

Unsung Hero Award

sponsored by Mrs. Bernice Pope

Isobel Rigg

Nathan John Interact Award of Merit

in recognition of outstanding service efforts

presented by Mr and Mrs John

Ben Neal

CARPE ANNUM

generously donated by Mr. and Mrs. Williamson

Amy Surman

THE SIXTH FORM

For Service to the Sixth Form

Isobel Rigg

Jack Welby

HOUSE CAPTAINS' AWARD

Alice Hulbert, Jared White, Kimberley Degville, Andrew Clark, Shannon Murphy, Ben Neal

EXCEPTIONAL EFFORT 2013/2014

The following students receive awards for Exceptional Effort, Perseverance and Progress.

These Awards have been generously sponsored by the Friends of Pershore High School.

Year 8: Kacper Boniecki, Vianne Furey, Naomi Meek, Charlotte Rushforth, Amy Ward

Year 9: Calum Andrews, Lucy Attwood, Emma Bewley, Charlotte Churchill

Year 10: Megan Bradley, Molly Hanson, Daisy MacDonald, Elizabeth Mustard, Lauren Willis

Year 11: Heather Boocock, Mollie Cresswell, Rachel Day, Samuel Godber, Holly Lawley, Sarah

Parker

Year 12: Katie Baston, Alexander Blackmore, Alexandra Frayne, Amy Gaskin, Alice Humphrey,

Simon West

Year 13: Luke Bessant, Sophie Buller, Chris Cosnett, Theodore Reeves, Martha Robinson,

Ryan Watkiss

ACADEMIC EXCELLENCE 2013/2014

The following students receive awards for Academic Excellence.

These awards have been generously donated by the Friends of Pershore High School.

Year 8: Matthew Bessant, Alice Forson, Ella Greenway, Elizabeth Shaw, Samuel Williams

Year 9: Maya De Silva-Morgan, Louise Hird, William Parry, Robert Ward, Erin Young

Year 10: Charlotte Bradley, Tessa Carr, Oliver Latham-Jones, Eleanor Roberts, Adam Rowling

Year 11: Isaac Chidlow, Rhiannon Cordiner, Albert Courts, Katie Sharratt, Daisy Wakefield, Megan Williams

Year 12: William Bewley, William Hornbrook, Matt Smith, Daniel Thomas, Rebecca Wallbank,

Simon West

Year 13: Matthew Fowler, Alexandra Haffner, Gemma Higgins, Isobel Rudge, Jared White,

Jun Ting Zeng

Back

© Copyright 2001-2014 Newsquest Media Group

Evesham Journal: Site Logo http://www.eveshamjournal.co.uk

Click 2 Find Business Directory http://www.eveshamjournal.co.uk/trade_directory/